خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده از منظر امام خامنه ای

رهبر انقلاب در سخنرانی زنده تلویزیونی خود در اول فروردین ماه سال 1400، خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده را برشمردند که در ادامه این هشت مورد به تفصیل بیان شده است.

خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده از منظر امام خامنه ای
خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده از منظر امام خامنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای: «یک نکته ی دیگر خطاب به آحاد مردم است که خصوصیّات یک رئیس جمهوری را که به نظر میرسد رئیس جمهور مطلوب باید دارای این خصوصیّات باشد، من میگویم، شما نگاه کنید ببینید واقعاً همین جور است یا نه؛ یعنی این نظر شخص من نیست؛ به نظر میرسد هر کسی که به دنبال سعادت کشور است یک چنین رئیس جمهوری میخواهد. اوّلاً باکفایت باشد، دارای مدیریّت و کفایت مدیریّت باشد. ثانیاً باایمان باشد؛ اگر بی ایمان بود، نمیشود به او اعتماد کرد؛ آدم بی ایمان کشور را، منافع کشور را، مردم را یک وقتی میفروشد؛ پس باایمان باشد. بعد، عدالت خواه باشد، ضدّفساد باشد؛ این یکی از مهم ترین خصوصیّاتی است که بایست در رئیس جمهور وجود داشته باشد که به معنای واقعی کلمه به دنبال اجرای عدالت باشد و به معنای حقیقی کلمه با فساد بخواهد مبارزه کند. دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد؛ یعنی با عملکرد اتوکشیده نمیشود کار کرد؛ با این همه مسائل اساسی ای که در کشور وجود دارد، یک حرکت جهادی و انقلابی لازم است؛ بایستی عملکردش این جوری باشد.

خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده از منظر امام خامنه ای
خصوصیات لازم برای رئیس جمهور آینده از منظر امام خامنه ای

به توانمندی های داخل معتقد باشد. بعضی ها هستند داخل را اصلاً قبول ندارند؛ همان حرف قدیمی را میگویند که در داخل، فقط لولهنگ را میتوانند [بسازند]؛ نمیدانند که در داخل چه خبر است. یک وقتی یکی از آقایان یک چیزی راجع به مسئله ی دفاعی گفته بود، من گفتم یک تور دفاعی بگذارید تا آقایان بیایند یک خرده ای بچرخند و ببینند از لحاظ دفاعی در کشور چه خبر است. توانمندی های کشور را واقعاً مطمئن باشند و معتقد باشند به توانمندی ها. و به جوانان معتقد باشند، جوانها را قبول داشته باشند، جوانها را به عنوان پیش ران حرکت عمومی کشور بشناسند و به آنها اعتماد کنند. بنده از سابق با جوانها مرتبط بودم و سالها است که به اینها در مسائل گوناگون اعتماد میکنم؛ واقعاً هر جایی که جوانها وارد میشوند -من نمیخواهم حالا عناوین و مانند اینها را اسم بیاورم- این جوری است که گره های سخت را باز میکنند و مشکل گشایی میکنند. خود این رئیس جمهور به جوانها معتقد باشد. مردمی باشد. امیدوار باشد؛ آدم مأیوس و بدبین و با نگاه تلخ به آینده و تاریک به آینده نباشد.

اگر چنانچه یک چنین کسی باشد که بتواند مشکلات را مدیریّت کند و بیاید سر کار، مطمئنّاً این کشور را به نقطه ی مطلوب خواهد رساند. یک رئیس جمهوری با این خصوصیّات را پیدا کنید. البتّه پیدا کردنش برای همه ی آحاد مردم آسان نیست؛ خب میتوانند به کسانی مراجعه کنند، از آنها سؤال کنند. به هر حال، سعی کنند یک چنین خصوصیّاتی را در نامزد ریاست جمهوری پیدا کنند. و از خدا بخواهیم که خودش ان شاءالله ملّت ایران را کمک کند و هدایت کند که بتوانند چنین شخصی را با این خصوصیّات بیابند و او را انتخاب کنند.»

کلمات کلیدی
رضا فمی تفرشی
تهیه کننده:

رضا فمی تفرشی

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *