خانه
هم اندیشی
تماس با ما
اساسنامه نهاد

 


 

      جانشین هاشمی رفسنجانی در انتخابات آتی تعیین می‌شود

 

     

با توجه به فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی محتمل است که هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری طی چند ماه های آتی انتخابات میان دوره خبرگان نیز برگزار شود.

ماده ۷۹ اصل ۱۰۷ و ۱۰۸ قانون اساسی می گوید برای انتخاب جانشین نماینده متوفی در مجلس خبرگان رهبری باید انتخابات میان دوره برگزار شود. بنابراین با توجه به فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی محتمل است که هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری طی چند ماه های آتی انتخابات میان دوره خبرگان نیز برگزار شود.

 با الهام از روايت يعقوب بن شعيب از امام صادق (ع) در زمينه شناسايي و تعيين جانشين مقام رهبري و ولايت امر مسلمين در هر زمان براي پيشگيري از بروز فترت در نظام جمهوري اسلامي و ضمانت تداوم حكومت شرعيه براساس ولايت فقيه ، متن ماده ۷۹ اصل 107 و 108 قانون اساسي در مورد فوت یکی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبري به شرح زیر است:

 ماده ۷۹- هرگاه يك يا چند نفر از خبرگان، فوت يا استعفا نمايند و يا به هر علتي حوزۀ انتخابيه‌اي نماينده‌اي را از دست بدهد، درصورتي‌كه بيش از يك سال به پايان دورۀ قانوني مجلس خبرگان باقي باشد وزارت‌كشور با تأييد شوراي نگهبان براي انتخاب جانشين آنان براساس قانون انتخابات خبرگان و آيين‌نامۀ اجرايي آن اقدام مي‌نمايد. مدت نمايندگي اين‌گونه منتخبين فقط تا پايان دورۀ قانوني مجلس خبرگان است.
 

 

 

چهارشنبه ٢٢ دی ١٣٩٥ ٠٨:٥٣

نسخه چاپي

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: