به مناسبت میلاد امام هادی (ع)

سخنرانی حجت الاسلام قربانی مسئول نهاد رهبری دانشگاه تفرش

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ولادت با سعادت امام هادی (ع) را خدمت همه شما تبریک عرض می کنم. اجازه بدید بریم در خانه حضرت و درسی را از این امام بزرگوار برای زندگیمان داشته باشیم.

آقا در حدیث شریف و ارزشمندی می فرمایند: الدّنْیا سوقٌ‏ ربح فیها قوْمٌ و خسر آخرون‏ دنیا بازاری است که گروهی در آن سود می‌برند و دیگران زیان می‌بینند. تشبیه دنیا به بازار و محل سود و زیان، تشبیهی قابل لمس برای همه است. بازار محل کسب درآمد است محل بده بستان. آقا به همه ما اشاره می کند که عمر ما هم در این دنیا در یک بازار می گذرد. چه کالایی آوردیم عرضه کنیم؟ هر کالایی که بیاوریم خریدار خاص خودش را دارد. اگر کالای الهی بیاوریم خداوند خریدار آن است. شرایط عکس هم وجود دارد ممکن است کالایی همانند دروغ، رشوه، تهمت، کم کاری و ... در بازار بیاوریم که خریدار آن شیطان خواهد بود.

پس ما در این دنیا کالا داریم، فروشنده داریم و خریدار. ما فروشنده هستیم و باید ببینیم کالایی که عمرمان را برای آن گذاشته ایم چقدر ارزش دارد و خریدار است که ارزش این کالا را مشخص می کند. بنابرین دنیا به هیچ عنوان اصل و هدف برای زندگی نیست بلکه تنها و تنها یک وسیله است. وسیله‌ای که باید از آن استفاده کرد تا از ضرر (آتش) نجات پیدا کرد و سود (بهشت) برد.

لذا در این دنیایی که مزرعه آخرت است تا جایی که امکان دارد باید از ظرفیت های عمرمان استفاده کنیم. ازین تشبیه امام هادی (ع) باید اینگونه بهره ببریم که این دنیا فرصتی برای ماست که بتوانیم یک کالایی عرضه کنیم تا ارزش خود را بالا ببریم. هدف نهایی قرار گرفتن در محضر الهیست.

کلمات کلیدی

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *