کتابشناسی ویژه ولادت امام علی (ع)

نام کتاب: “قدیس”
نام نویسنده: ابراهیم حسن بیگی
انتشارات: نیستان
خلاصه ی کتاب:
رمان قدیس، نگاهی است تاریخی به بعد حکومت داری حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در ۵سال دوران خلافت آن حضرت. این رمان در اصل روایتی است از زندگی کشیشی که دوست دارد کلکسیونر کتب و اسناد خطی باشد و در این کار اشتیاق فراوانی برای جمع آوری کتاب های خطی دارد. خیلی ها بر این باور هستند که همیشه عشق آدم را نجات می دهد و حالا ما در رمان با همین پدیده مواجه هستیم. عشق کشیش به کتب خطی، او را به مردی تاجیک می رساند که می خواهد کتابش را بفروشد. اما همیشه در مسائلی که ارزش مادی داشته باشد، شیطنت هم وجود دارد. مرد تاجیک توسط یک عده جنایتکار کشته می شود و خانه کشیش هم مورد سرقت قرار می گیرد.

این آغاز ماجرایی است که در نهایت کشیش را به مطالعه سرگذشت حضرت امیر علیه السلام علاقه مند می کند. کشیش مسیحی که در مسکو زندگی می کند، دوران کودکی و بخشی از زندگی اش را در بیروت گذرانده و اکنون نیز مجبور می شود برای حفظ جان خود به بیروت برود. جایی که هم برخی اقوام او در آنجا زندگی می کنند و هم دوستان محققی چون جرج جر داغ نویسنده کتاب «الامام علی صوت العداله الانسانیه» انتظارش را می کشند.

 

 

نام کتاب: “فروغ ولایت”

نام نویسنده: جعفر سبحانی تبریزی

انتشارات:موسسه الامام الصادق علیه السلام

خلاصه ی کتاب:

نویسنده ی فرزانه، آیت الله سبحانی با تقسیم حیات نورانی حضرت أمیرالمؤمنین علیه السلام به پنج دوره، مهم ترین جریانات زندگی ایشان را ترسیم کرده است.ایشان در این اثر وزین سعی کرده سیر زندگی ایشان را از طرفی گویا و روان  حکایت کرده و از دیگر سو، کاملا مبتنی بر منابع دسته اول تاریخی و روائی باشد.

نکته متمایز این اثر، جامعیت آنست که از همان آغاز زندگی حضرت تا شهادت ایشان، تمام عرصه ها زندگی ایشان را در کنار آیات و روایات مربوطه تشریح کرده و در هر مورد به تبیین بعدی از فضائل حضرت میپردازد. البته رسالت اصلی این کتاب، ترسیم زندگی شخصی و عادی حضرت است که بخوبی هم از عهده آن برآمده. اما  ابعاد شخصیتی ایشان مانند فضائل و مناقب، سخنان و نامه ها، قضاوت ها، کرامت های متحیرالعقول و… هریک کتابی جداگانه می‌طلبد.

 

معرفی کتاب خواندنی برای شناخت مولای متقیان امام علی علیه السلام(3)

 

نام کتاب: “علی از زبان علی
نام نویسنده: سیدجعفر شهیدی
انتشارات:دفتر نشر فرهنگ اسلامی
خلاصه ی کتاب:
حکایت زندگانی یک شخص آن زمان جذابیت پیدا میکند و شناخت از یک انسان فراتاریخ آن زمان واقعی تر بوده و به حقیقت نزدیک خواهد بود که از زبان خودش بیان شود.
استاد شهیدی ، که یکی از پژوهشگران معاصر تاریخ اسلام است، با آثار غنیّ و پرمحتوایی که در این زمینه از خود به جای گذاشته، توانسته به یکی از ماندگاران عصر تبدیل شود. وی در روایت جذاب زندگانی أمیرالمؤمنین علیه السلام از بیان خود حضرتشان استفاده کرده و برهه های گوناگون زندگانی ایشان را تشریح کرده است.

معرفی کتاب خواندنی برای شناخت مولای متقیان امام علی علیه السلام(4)

نام کتاب: “دانشنامه امام علی علیه السلام”

پدیدآورنده: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

خلاصه ی کتاب:

مجموعه ای کامل و بی نظیر برای محققان تاریخ و سیره أمیرالمؤمنین علیه السلام که در شش هزار صفحه و دوازده جلد، با همکاری مبرّزترین مورخان معاصر همچون آیت الله جوادی آملی، علامه عسکری، سیدجعفر مرتضی عاملی ، استاد شهیدی، حجج اسلام دوانی، جعفریان، جاودان و… تألیف شده. نکته مهم اینکه این اثر صرفا جمع آوری مطالب تاریخی نیست، بلکه چینش موضوعات و نقل و تحلیل مباحث مربوطه، مبتنی بر دیدگاه های خاص تاریخی و اعتقادی شیعه إرائه شده. این مجموعه ی گران بها که شامل یکصدوسی مدخل اصلی و حدود سه هزار مدخل فرعی میباشد و بیش از دویست محقق در تألیف آن همکاری داشته اند، موضوعاتی همچون: حکمت و معرفت، مبدأ و معاد، نبوت و امامت، اخلاق و سلوک، و همچنین مباحث بسیار مبتلابه حقوق، سیاست و اقتصاد در سیره و دیدگاه أمیالمؤمنین علیه اسلام را به پژوهش می‌نشیند.

 

 

نام کتاب:”اصحاب امام علی علیه السلام”

نام نویسنده:سیداصغر ناظم زاده قمی

انتشارات:بوستان کتاب قم

خلاصه ی کتاب:

این که در دورانی از تاریخ، شخصیت بزرگی چون امیرالمؤمنین علیه السلام با یاری چه کسانی توانست برگ مهمی از تاریخ را رقم زده و نقطه ی عطفی ماندگار ایجاد کند، اهمیت موضوع این کتاب را روشن می‌سازد. همچنین علاوه بر اهمیت اصل موضوع، آنچه که این اثر را ارزشی مضاعف می‌بخشد، این است که با دسته بندی اصحاب حضرت أمیرالمؤمنین علیه السلام ، یاران صدیق و وفادار حضرتش را از آنانکه پس از مدتی، به هردلیلی از یاری ایشان کناره گرفته و اینان را از اصحابی که بعدها در جرگه ی مخالفان حضرتش برآمدند نیز جدا کرده و جنبه های مختلف حیات فردی، اجتماعی و سیاسی هریک از آن‌ها را تبیین می‌کند. نویسنده در این اثر با تأکید و توجه بسیار بر منابع کهن، شناسائی هزار و ۱۱۰ نفر از اصحاب را هدف قرار داده.

 

معرفی کتاب خواندنی برای شناخت مولای متقیان امام علی علیه السلام(6)

نام کتاب:”امام علی علیه السلام و خوارج”

نام نویسنده:علامه سید جعفر مرتضی عاملی

ترجمه: دکتر محمد سپهری

خلاصه ی کتاب:

علامه سید جعفر مرتضی عاملی بعنوان بزرگ مورّخ زمانه، دارای آثار تاریخی ای است که در عصر حاضر، افقی نو فراروی خواننده قرار می‌دهد که مبتنی بر مبانی کلامی و روائی شیعه می‌باشد.

این کتاب، یکی از آثار ایشان است که به کالبد شکافی و جریان شناسی «خوارج» از گذشته تا به امروز می‌پردازد. ایشان با اجتهاد بی نظیری که  در منابع دسته اول تاریخی و فرمایشات أمیرالمؤمنین علیه السلام میکنند، فضای فکری، فرهنگی، سیاسی دوران حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام را مورد مطالعه قرار داده و در خلال آنها به مهم ترین پرسش های تاریخی درباره خوارج پاسخ می‌دهد.

بررسی علل روانشناختی و جامعه شناختی شکل گیری و گسترش این طرز فکر، تحلیل دیدگاه ها و روش های امام علیه السلام برای تقابل با این جریان و در نهایت هم ارزیابی سیاستهای معاویه در این مورد، از دیگر مباحثی است که این کتاب را «جامعیت» بخشیده و آن را از امثالش متمایز می‌کند.

 

معرفی کتاب خواندنی برای شناخت مولای متقیان امام علی علیه السلام(7)

 

نام کتاب:”خصائص الأئمه”

نام نویسنده: سید رضى ‏- ترجمه: دکتر محمدعلی چلونگر علی بنائیان –

انتشار ات:آستان قدس رضوى

خلاصه ی کتاب:

کتاب حاضر تألیف سید رضى، عالم نامدار شیعه و تدوین کننده نهج البلاغه است. موضوع‏ کتاب زندگانى و سخنان امیر مؤمنان على علیه السلام‏ است. سید رضى در این کتاب روایاتى را که درباره حضرت على علیه السلام است جمع آورى نموده و با اشاره به معجزات و سخنان آن حضرت تاریخ کامل و گویایى را از زندگانى آن حضرت ارائه نموده است.

کتاب «خصائص الأئمه علیهم السلام» براى تحقیق در زندگى حضرت على علیه السلام کتابى ارزشمند و قابل توجه است.

این کتاب از زمان نگارش مورد توجه و علاقه شدید علماى اسلام قرار گرفت و در بسیارى از کتاب‏هاى معتبر به آن اشاره شده و یا به مطالب آن استناد شده است. این کتاب از اولین کتاب‏هاى معتبرى است که به وسیله فقهاى بزرگ شیعه درباره زندگانى حضرت امیر علیه السلام نگاشته شده است. نگارش این کتاب موجب گشت تا سید رضى تصمیم به جمع آورى کتاب «نهج البلاغه» ‏بگیرد و همین هم سبب ناتمام ماندن کتاب حاضر شد، زیرا همان گونه که از نام کتاب روشن است سید رضى تصمیم داشت در این کتاب زندگانى تمام ائمه علیهم السلام را بیاورد اما به امام علی (علیه السلام) اکتفا نمود. سید رضى انگیزه خود از نگارش این کتاب را این گونه بیان می‏فرماید:

«شما از من درخواست کرده بودید تا کتابى درباره زندگانى ائمه علیهم السلام بنویسم ولى حوادث روزگار مانع از آن میى‏شد تا آنکه در شب عرفه سال ۳۸۳ هجرى براى زیارت امام موسى کاظم و امام جواد علیهما‌السلام عازم کاظمین شدم.در راه به یکى از رؤساى حکومتى برخورد کردم. او از من سؤال کرد کجا می‏روى؟ من هم پاسخ دادم. او با تمسخر گفت:از کى تا حالا سادات موسوى شیعه دوازده امامى شده‌اند؟ من پاسخ او را آن گونه که لایق بود دادم و پس از این واقعه غیرتم برافروخته گشت و تصمیم به نگارش این کتاب گرفتم تا مذهبم را بر همگان اعلام نمایم و امامان معصوم و بر حق را به دیگران معرفى کنم و دشمنان را ناامید سازم و از خداوند در انجام این مهم یارى مى‏جویم.»

کتاب «خصائص الأئمه علیهم السلام» در دوران ضعف حکومت بنى عباس نگاشته شده است.در آن دوران شیعیان به راحتى عقاید خود را مطرح مى‏کردند. در شهر بغداد شخصیت‏هاى بزرگى چون شیخ مفید، سید رضى، سید مرتضى و شیخ طوسى پا به عرصه وجود گذاشتند و پشتوانه علمى بزرگى براى شیعه و طرفداران اهل بیت علیهم السلام شدند.

کتاب «خصائص الأئمه علیهم السلام» شامل موضوعات فراوانى درباره زندگانى امیر مؤمنان على علیه السلام است از جمله: خصائص امیر مؤمنان على علیه السلام، معجزات آن حضرت، علم آن حضرت به تنزیل قرآن، جنگ با خوارج نهروان، سخنرانى پیامبر اسلام درباره حضرت على صلوات الله علیهما و آلهما، سخن عمر درباره آن حضرت، سؤالاتى که از آن حضرت شده است، وصیت آن حضرت به کمیل، کلام آن حضرت درباره دنیا و…

 

معرفی کتاب خواندنی برای شناخت مولای متقیان امام علی علیه السلام(8)

نام کتاب::”المراجعات”

انتشارات: چاپ ونشر بین الملل

خلاصه ی کتاب:

علامه سید عبدالحسین شرف الدین از شخصیت­هایی است در زمینه مباحث کلامی میان شیعه و اهل سنت شهرت بسیاری دارد و میان علمای شیعه جایگاه ویژه‌ای دارد.

کتاب المراجعات حاصل نامه­های دو عالم بزرگ شیعه و اهل سنت یعنی علامه شرف الدین و شیخ سلیم البشری المالکی رییس وقت داشگاه الازهر مصر می­باشد. محتوای نامه ­ها اختلاف اساسی میان دو مکتب یعنی مساله امامت می‌­باشد. در این نامه­ها شیخ الازهر به ایراد برخی سوالات درباره اصل جانشینی حضرت علی علیه السلام و دلایل آن پرداخته است که علامه شرف الدین با استناد به منابع خود اهل سنت به سوالات او پاسخ داده است و یکی از مهمترین کتب در اثبات حقانیت مذهب شیعه است.

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *