کتب پیشنهادی ویژه اساتید

شاگردپروری: تربیت شاگردان در سیره تربیتی اهل بیت (ع)

ناشر : دفتر نشر معارف

نویسنده : محمدرضا عابدینی

تحقیق و تنظیم کتاب : حسین قاسمی

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 196

 

معرفی کتاب

کتاب حاضر به تبیین شاگردپروری در مکتب اهل بیت (ع) پرداخته است. این کتاب از دو قسمت عمده تشکیل شده که قسمت اول مبانی بحث شاگردپروری را بیان نموده و قسمت دوم به صورت مصداقی به جلوه هایی از شاگردپروری در مکتب اهل بیت (ع) پرداخته است که قسمت عمده کتاب را شکل داده تا بتوانیم با بررسی مصداقی شاگردپروری در سیره اهل بیت (ع) آن را بهتر شناخته و در این امر به آن ها اقتدا نموده و همچنین به شاگردی خود در مکتب اهل بیت (ع) افتخار کنیم.
این کتاب دفتر پنجم از سلسله مباحث «علم از منظر الهی» است که هر دفتر، در عین استقلال موضوعی از سایر دفترها، حلقه های مختلفی از یک زنجیره بوده که به دنبال ترسیم یک رویکرد کلان و واحد در حوزه علم و علم آموزی از منظر دینی و الهی هستند.
این سلسله مباحث از نگاهی بنیادین به تاریخ علم و بررسی مبدایت الهی علوم آغاز شده و با یک نگاه معرفتی به بررسی حقیقت علم و جایگاه تعلیم و تعلم از منظر الهی تا اوج ظهور علم در نظام هستی در عصر ظهور امام عصر (ع) می پردازد.
نگارش این کتاب برای استفاده اساتید و معلمان عزیز حوزه و دانشگاه بوده و به همین جهت سعی شده است مطالب معرفتی به صورت اجمالی و مطالب کاربردی به صورت تفصیلی تر بیان شده و در کلیت کتاب، بیان روان و در عین حال رعایت اختصار مدنظر باشد.

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

نگاهی نو به تاریخ جهان اسلام

ناشر : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده : رینهارد شولز

مترجم : امیربهرام عرب احمدی

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 560

 

معرفی کتاب

کتاب (تاریخ جهان اسلام) نوشته پروفسور رینهارد شولز- استاد دپارتمان مطالعات اسلامی دانشگاه برن سوئیس- یکی از جدیدترین کتاب هایی است که طی چند سال گذشته در ارتباط با جهان اسلام در قرن بیستم تألیف شده است.او از دیدگاهی خاص سهم قابل ملاحظه ای در گشودن افقی نو در زمینه مطالعه کشورهای اسلامی در جهان غرب ایفا نموده است.وی در این راستا با نگرشی جدید و دیدگاهی جامعه شناختی، به تحلیل وقایع تاریخی و شاخصه های سیاسی جهان اسلام از خاورمیانه تا شمال و غرب آفریقا از یک سو و خاور دور و اروپا از سوی دیگر پرداخته است و در این کتاب در مقاطع ده ساله و به صورت مقطعی تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جوامع اسلامی را از دیدگاه خاص خود بررسی و تحلیل کرده است، رویکرد خاص او به طور عمده به چند کشور اسلامی از جمله امپراتوری عثمانی(ترکیه)، ایران، مصر، عربستان، اندونزی، الجزایر و افغانستان معطوف بوده به گونه ای می توان گفت این کشورها را نمونه ای از کل جهان اسلام در نظر گرفته است.

جهان اسلام را می توان به عنوان اندیشه ای جهانی نیز در نظر گرفت، چرا که از یک سوی صدها فرهنگ و قوم را از مناطق مختلف جهان تحت پوشش خود قرار داده و از سوی دیگر دارای فرهنگ خاص و منحصر به فردی است که همچون شبکه ای اجتماعی تمام کشورهای اسلامی و مسلمانان ساکن در دیگر کشورهای جهان را با یکدیگر مرتبط می سازد.

رویکرد اساسی این کتاب، تاریخ جهان اسلام در قرن بیستم و برخی مؤلفه های آن نظیر ملی گرایی است. در کنار آن نیز شاخصه هایی نظیر عقاید تعصب آمیز اسلامی، جامعه مدنی، تکثرگرایی و تعدد هویت های گروهی مورد بررسی قرار گرفته اند.

هدف نویسنده جست و جوی هرچه بیشتر اتفاقات و اقدامات به عمل آمده در جهان اسلام در قرن بیستم و قراردادن آنها در کنار یکدیگر است.

شش فصل این کتاب عبارتند از:

- فصل اول فرهنگ اسلامی و نوگرایی مستعمراتی(1900-1920)

- فصل دوم ملی گرایی بورژوا و استقلال سیاسی(1920-1939)

- فصل سوم دوره رستاخیز(1939-1958)

- فصل چهارم فرهنگ اسلامی و مکتب جمهوری خواهی جهان سوم(1956-1973)

- فصل پنجم اوج گیری ایدئولوژی های اسلامی(1973-1989)

- فصل ششم فرهنگ اسلامی و جامعه مدنی(1989-1993)

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

چگونه غرب خدا را واقعا از دست داد

ناشر : ترجمان علوم انسانی

نویسنده : مری ایبرشتات

مترجم : محمد معماریان

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 320

 

معرفی کتاب

نظریه های رایج سکولاریزاسیون می گویند که در غرب ابتدا دین رو به افول گذاشت و در پی آن بخش مهمی از دگرگونی های ساختاری این جامعه، از جمله فروپاشی خانواده، رخ داد. اما مری ایبرشتات در کتاب حاضر این فهم متعارف را به چالش می کشد و با ارائه شواهد و مستندات متعدد فرضیه ای دیگر را با قوّت مطرح می سازد:
«خانواده و ایمان مثل دو رشتۀ دی ان ای به هم گره خورده اند و با پاره شدن رشتۀ خانواده، ایمان نیز از بین می رود؛ افول مسیحیت و فروپاشی خانواده در غرب با وجود خاستگاه های مستقل دست در دست هم پیش رفته اند.»

راجر اسکروتن دربارۀ این کتاب می گوید: «شرح ایبرشتات از فراز و فرود دو نهاد خانواده و دین و همبستگی این دو با هم بسیار قانع کننده، مستدل و دقیق است».

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

این مرد پایان ندارد: زندگی جهادی سرباز اسلام شهید قاسم سلیمانی

ناشر : راه بهشت

نویسنده : سید علی بنی لوحی

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 260

 

معرفی کتاب

در این کتاب که به صورت متن و تصویر رنگی منتشر می شود، مخاطب علاوه بر برخی تصاویر منتشر نشده از فرمانده جبهه مقاومت، خاطراتی را می خواند که تعدادی از آن ها برای اولین بار منتشر می شوند.

در واقع در سیر این کتاب، نگارنده تلاش کرده است که مطالب کتاب، به گونه ای سامان یابد تا خواننده، مکتب شهید «قاسم سلیمانی» را بیشتر بشناسد.

سید علی بنی لوحی نویسنده کتاب "این مرد پایان ندارد"، از رزمندگان دوران دفاع مقدس است که خود را خادم یاران حضرت روح الله در لشکر امام حسین (ع) می داند و معتقد است بزرگترین خوشبختی زندگی اش این بوده که او را در صحنه جهاد و شهادت راه داده اند، هر چند دست خالی و مانده از راه باز گشته است.

سید علی بنی لوحی بعد از دفاع مقدس مدتی رئیس ستاد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و اکنون به فعالیت های فرهنگی مشغول است که نتیجه تلاش او تدوین و تألیف بیش از 20 جلد کتاب با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است و او هم چنان در رزم است.

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

دال: بر اساس زندگی مهاجران ایرانی در سوئد بعد از انقلاب اسلامی

ناشر : دفتر نشر معارف

نویسنده : محمود گلابدره ای

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 384

 

معرفی کتاب

کتاب در رابطه با زندگی مهاجرانی است که با وقوع انقلاب اسلامی به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند و زندگی در آن کشورها را به زندگی در وطن شان ترجیح داده اند. در این کتاب گلابدره یی مهاجران را تا خانه شان تعقیب می کند و از زندگی و کار و رفتار آن ها می گوید.

در این داستان، "نبی" نویسنده ای است که خانواده اش پنج سال پیش به سوئد مهاجرت کرده او نیز تصمیم می گیرد نزد آنان برود .همسر و دختر نبی پس از ورود او به سوئد وی را به کلاس زبان می فرستند و به تدریج تلاش می کنند نبی را با سرزمین متفاوت آشنا نموده او را در آن دیار پایبند سازند ;از این رو چندین کار به او پیشنهاد می کنند .در حالی که نبی قادر به ادامه کار و ماندن نیست و بدین ترتیب، میان او و خانواده اش اختلاف و نزاع در می گیرد . تا این که دخترش او را به پلیس تحویل می دهد و سرانجام او را راهی بیمارستان می سازند و ... .

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

گشت ارشاد در آمریکا

ناشر : دفتر نشر معارف

نویسنده : سید هاشم میرلوحی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 288

 

معرفی کتاب

در کتاب حاضر، مانند دیگر کتب این نویسنده، نگارنده سعی داشته است تا فقط از منابع و مآخذ آمریکایی، انگلیسی و اسرائیلی در نگارش آن بهره گیرد. مؤلف در این اثر، به واکاوی وضعیت فرهنگی آمریکا و صدور فساد به دیگر کشورها پرداخته است. وی برخی از موارد امر به معروف و نهی از منکر در آمریکا را بیان می دارد و تصریح می کند در زمان های گذشته، با مصرف مشروبات الکلی، اسارت زن غربی، فرضیه تکاملی داروین و فساد، مبارزه جدی می شده است. سپس چگونگی نفوذ صهیونیسم به آمریکا و برنامه های آنان برای ترویج فساد و بی بند و باری را توضیح می دهد.
در انتهای کتاب، تصاویری رنگی مرتبط با موضوعات آن آورده شده است.

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ماجرای فکر آوینی

ناشر : دفتر نشر معارف

نویسنده : وحید یامین پور

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 260

 

معرفی کتاب

«زمان آگاهی»، «خودآگاهی تاریخی» و «وقت شناسی» امتیاز اهل حکمت و فضیلت از دیگرانی است که گرفتار عادات روزمره شده اند. اهل حکمت و فضیلت، به «وقت» که همانا باطن زمان است، وقوف پیدا می کنند و مختصات تاریخی و تمدنی خود و ماهیت حقیقی رخدادهای پیرامون خود را بهتر از هر کسی باز می شناسند؛ آنگاه حکمت از زبان و قلم آنها می تراود و «معلم» دیگران می شوند.

سید مرتضی آوینی، حکیم هنرمندی بود که بی شک مقام او، مقام «معلم» است. معلم اندیشه ها و سلوک فکری و فرهنگی کسانی که در ساحت انقلاب اسلامی راه می پیمایند.

مخاطبان اصلی درس گفتارهای مندرج در این کتاب جوانانی هستند که در آغاز راه مطالعات فرهنگی و تمدنی هستند و غالبا دغدغه این را دارند که فهم و تحلیل رخدادها و تحولات سیاسی، تاریخی و تمدنی را از چه نقطه ای باید آغاز کنند. منظومه فکر آوینی، چه در بعد تفکر انتقادی قدرتمندش و چه افق گشایی هوشمندانه اش از آینده، همیشه یکی از بهترین پیشنهادها برای پویندگان این راه است.

 

لینک خرید

---------------------------------------------------------------------------------------------------

صفای باطن در پرتو رمضان

مؤلف: سیدمحمد شفیعی مازندرانی

تعداد صفحه: 176
سال نشر: 1398
نوبت چاپ: هفتم

 

معرفی کتاب

کتاب صفای باطن در پرتو رمضان به شرح و تبیین جایگاه روزه، کارکرد روزه، و عوامل تقویت و تضعیف‌کننده روزه با استناد به آیات قرآن پرداخته است.

فریضه روزه در ماه مبارک رمضان فرصتی بی بدیل برای بندگی است که جایگاه و موقعیتی رفیع نزد پروردگار دارد، البته این جایگاه ثابت و یک نواخت نیست. بلکه فراخور لیاقت و زیرکی بنده قابل ارتقا و فزونی است و یا خدای نکرده کاهلی بنده نیز میتواند از ارزش آن بکاهد، ارتقا یا کاهش جایگاه عواملی دارند. کتاب صفای باطن در پرتو رمضان در بردارنده مطالبی مبتنی بر آیات و روایات است. در وصف جایگاه روزه در ماه رمضان و نیز عوامل ارتقا یا تضعیف آن. همچنین نویسنده در پایان کتاب به مطالبی در بیان فضیلت شب قدر و میمنت عید فطر میپردازد.

احادیث و روایات، داستان‌ها و حکایات پندآموز بر غنای مطالب کتاب افزوده است.

 

لینک خرید

-

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *